Добре дошли

 
Добре дошли

 
Рейтинг: 3.00
(251)
Начало
Анкети
За контакти
От училищната скамейка, ТА НА СЕДЛОТО
Кои са каубоите?
Езда
Kак е възникнал днешния кон
Слушай коня си!
Езда и здраве
Болести
Интересно
Еднорози
Wallpapers
История на Кливлъндския дорест кон
Разкази
Видео
Игри
Коне
Факти за конете
В царството на дивите коне
Понитата изчезват!!!
Силата на коня
Развитието на конния спорт в България
Храна и хранене. Водопой
Исторически бележки
Пъзели
Породи коне отглеждани и развъждани в България
Фиш за самоличност!!!
Полудиви и подивели коне
Как дивият кон се е превърнал в домашен
Анимаций
История и митове
Цветове
Породи
Здраве,хранене,анатомия



Езда / Конска амуниция и правила за седловка

Конска амуниция и правила за седловка
25.10.09 12:25
Седло. Според назначението си различаваме строеви, английски (леки), жокейски и волтижировъчни седла. Всичките (с изключение на волтижировъчното) се различават по големина, а направата му е една и съща.
Седлото се състои от следните части: 1) ленчик, 2) живец, 3) кожена покривка, 4) две възглавници под полиците, 5) две кожени крила, 6) две кожени основи заедно с подстегите, 7) два носача на стременниците.
Към седлото има следните принадлежности:
Опас – служи да прикрепя седлото към гърба на коня. Състои се от ленени или памучни върви, наредени наред и съединени с уплитане на 2-3 места, образуващи широчина 11-12 см. Накрая има две преждила, съединени посредством уплитане.
Стременници – направени са от специален бланк, широки по 3 см. На единия край имат пришити по едно желязно двойно преждело, а към другия край са пробити ред дупки, отстоящи по на 4 см една от друга.
Стремена – направени са от желязо или месинг. Стремето се състои от набраздено основание и дъга. Средата на основанието на някои стремена е изрязана и се образува една продълговата празнина. На най-горната част на дъгата, която е приплесната, има направена дупка, през която се прокарва стременникът.
Потник – дълъг според седлото, направен от вълнен пласт. Служи да не се набива конят и да поема потта му.
Нагръдник – служи да държи седлото и не му позволява да се измества назад, когато конят се движи по разнообразна местност.
Юздечка – състои се от оглавие, трензелка (удило) и поводи.
Оглавие – състои се от надтилен, надчелен, презносен, подбраден, подганашен и страничен ремък.
Трензелка (удилото) – представлява две железни дъгообразни колена, вътрешните краища на които свършват със закръглени гривообразни споени дупки, вкарани подвижно една в друга. Външните им краища завършват с удебеления, снабдени с дупки, през които са прокарани две споени гривни. На същите гривни се закачат оглавието и поводите. Трензелката по дължина е според широчината, а по дебелина – според чувствителността на устата на коня.
Поводи – кожен ремък, закачен за халките на трензелката и служещ за държане от ездача и управление на коня.
Мундщук – той се състои от юздечен оглавник, мунщучен оглавник, мундущни и трензелни поводи, мундщучно и трензелно удило и цепочка (верижка).
Мунщучно удило – състои се от кобилица и два лоста, които са неподвижно съединени с кобилицата. Средната част на кобилицата е направена във форма на дъга, лежаща в една плоскост с лостовете на мундщука.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1252